<< Geri

ENDOSKOPİ ÜNİTESİ

Gastroskopi

Gastroskopi, doktora direk olarak yemek borusu, mide ve on iki parmak barsağının içini gözüyle görebilme imkanı veren bir muayene metodudur. Bunu yapabilmek için GASTROSKOP denen ucu kameralı fiberoptik alet, ağız boşluğu uyuşturulduktan sonra ve hafif anestezi altında çok dikkatli bir biçimde mide içerisine ilerletilir. Doktor bu cihazın ucundan bakınca net bir şekilde yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağının iç yüzünü görür. Böylece üst gastrointestinal sistemde mevcut olan hastalıkların tanısında yardımcı olur.

Kolonoskopi

Uzun ve bükülebilir tübüler bir aletle kalın bağırsağın içini örten tabakanın tamamının görsel yolla güvenli ve etkili olarak incelenmesidir. Cihazın kalınlığı parmağımızdan daha küçüktür. Kalın bağırsak hastalıklarının tanısında, biopsi almada ve poliplerin çıkarılmasında kullanılır. Birçok defa hastaneye yatmaya gerek olmaksızın ve hastaya çok az rahatsızlık hissi verilerek yapılabilir.

ERCP

ERCP pankreas ve safra yollarının incelenmesini sağlayan bir yöntemdir. İşaret parmağı büyüklüğünde bükülebilir bir tüp ağız yolu ile mide ve ince bağırsağın başlangıç yerine (duodenum) kadar yerleştirilir. Duodenumda bağırsağa safra yollarının açıldığı yer (ampulla) tespit edilir ve endoskop içinden plastik bir tüp geçirilerek ampullaya doğru uzatılır. Bu yolla verilen kontrast madde ile pankreas ve safra yolları görüntülenir.